خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

ارسال آگهی

انواع چاپ

انواع چاپ

چاپ چیست ؟

چاپ را میتوان یکی از مهمترین اختراعات بشر در طول تاریخ است که دوره های تاریخی تحولات آن به شش دسته تقسیم میشود :

  1. پیش از تاریخ و آغاز دوران تاریخی
  2. دوران باستان
  3. دوران چینی‌ها
  4. دوران هنری
  5. دوران مکانیک
  6. دوران فتو مکانیک

این دوران شامل آغاز خط نویسی و سپس تا حدود قرن ۲۰ میلادی می‌شود.

 

 انواع چاپ :

۱-چاپ افست : در این نوع چاپ نوشته یا عکس را بر روی یک سطح لاستیکی که روی یک سیلندر غلطان قرار دارد میگذارند و با فشار سیلندر دیگری آنرا بر روی سطح مورد نظر (کاغذ و یا مقوا ) چاپ میکنند . در تیراژ های پایین چاپ افست به دلیل کیفیت بسیار عالی در نمایش رنگ ها یکی از پر طرفدارترین چاپ هاست .

موارد مصرف : عمدتاً برای انتشارات، تبلیغات

 

۲-چاپ دیجیتال:  شامل چاپگر جوهرافشان و لیزری هستند که پیگمنت یا تونر را بر رویتمامی سطوح مانند کاغذ، کاغذ عکاسی، کانواس یا بوم، چوب، فوم، شیشه، سنگ و … چاپ میکنند . در این نوع چاپ جوهر یا تونر مانند روش های قدیمی تر در داخل سطح نفوذ نمی‌کنند بلکه لایه نازکی بر روی کاغذ و یا هر سطح دیگری قرار میگیرد و در برخی از چاپگر ها ممکن است برای اطمینان از ثبات چاپ بر روی سصح از مواد اضافی و پوششی که با استفاده از نورهای uv و یا عملیات های حرارتی  استفاده شود.

موارد استفاده : برای همه منزل ، تبلیغاتی و اداری در تیراژ پایین

 

مقایسه چاپ افست و چاپ دیجیتال:  درچاپ افست کیفیت چاپ چهار رنگ (CMYK) خیلی بهتر از کیفیت چاپ دیجیتال است اما در چاپهایی که تک رنگ (مشکی هستند)  از نظر کیفیت چاپ وصرفه اقتصادی ،  چاپ های دیجیتال بهتر هستند.مگر این که کار چاپ با دستگاه های جدید انجام شود که در آنصورت چاپ افستبا کیفیت بسیار بهتری به نسبت چاپ دیجیتال انجام میشود.

 

۳-چاپ فلکسو  : نوعی از چاپ است که بااستفاده از یک صفحه به نام کلیشه( جنس آن ژلاتینی یا لاستیکی میباشد ) فرآیند چاپ انجام میشود . این نوع چاپ در اصل همان چاپ لترپرس است که پیشرفته تر  شده است و که برای چاپ بر روی هر نوع سطحی مانند فیلم‌های پلاستیکی، فلزی، سلفون و کاغذ استفاده میشود. به همین دلیل از چاپ فلکسو برای چاپ بر روی سطوح غیر متخلخل که برای انواع بسته‌بندی مواد غذایی مورد اسفاده قرار میگیرند ،بیشتر استفاده میکنند.

موارد استفاده : عمدتاً برای بسته‌بندی

support
نیاز به پشتیبان دارید؟
02177492397-09388151358
درخواست پشتیبانی
Please Wait
Please Wait